Ne yapmak istersiniz ?

Halitosis (Ağız Kokusu)

HALİTOSİS

Ağız Kokusu

Birden fazla kişi, günün her hangi bir saatinde, yakın temasa gerek olmadan, aynı bireyin ağızında çirkin koku tespit ediyorsa, ve bu durum en az birkaç ay boyunca kesintili veya kesintisiz olarak devam ediyorsa, bireyin kendisi bu çirkin kokuyu duymuyor olsa bile bu klinik tabloya ağız kokusu ismi verilir. Tahmin edilenden daha yaygın bir sorun olup sosyal ortamlarda kişinin kendisini ve diğer insanları rahatsız edebilecek bir durumdur. Ağız Kokusu Çeşitleri ve Nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz.

Tip 0 : Sadece sabahları uyanıldığında duyulan koku normaldir. Her bireyde mutlaka az veya çok miktarda bulunur. Tedavi edilmez.

Tip 1 : Dil yüzeyi girintili ve çıkıntılıdır. Ağız kokusunun sebebi uçucu kükürtlü bileşiklerdir.

Tip 2 : Bu grup ağız kokusu da büyük ölçüde dil sırtından gelir fakat bakteri kaynağı ağızın içinde değildir, sinüsler, bademcikler, boğaz veya komşu dokulardır. Bilhassa çocuklarda Tip 1 ile birlikte görülür.

Tip 3 : Sindirim enzim veya organları besinleri gereği şekilde sindiremediği zaman besinler bakterilerin çürütmesine terk edilmiş demektir. Sindirim kanalında açığa çıkan gazlar bireyin isteği ve bilgisi dışında ağıza yükselir ve kokuya neden olur.

Tip 4 : Akciğerden gelir. Ağız kokusu değildir. NEFES KOKUSUdur. Bu Tip nefes kokusu hastaları ağız kokusu tedavisine asla cevap vermez, ağız içinde ne yapılırsa yapılsın hiç bir iyileşme göstermez.

Tip 5 : Ağzının koktuğunu zannederler. Aslında ağızda ölçülebilir hiç bir patolojik koku bulunmaz. "Benden uzak durduklarına göre galiba benim ağızım kokuyor" düşüncesi hakimdir. Bunlar genellikle duygulu, narin, disiplinli ve içe dönük kişilik taşırlar. Şaşırtmacalı sorular ile teşhis edilirler.

Ağız kokusunun nedenlerini öğrenmek ve bu soruna çözüm bulmak için sizleri hastanemize bekliyoruz, randevu günü muayeneye gelmeden önce:

 

  • Koku yapan besinler yemeyiniz.
  • Hiçbir gargara kullanmayınız.
  • Dişlerinizi fırçalamayınız, fakat diş fırçanızı yanınızda getiriniz.
  • Üzerinizde koku oluşturabilecek hiçbir şey sürmeyiniz .(parfüm, traş losyonu,kokulu sabun v.s)
  • Göz damlası,burun damlası veya burun spreyi kullanmayınız.
  • Mutlaka sabah kahvaltısı yapmış olunuz ancak muayeneye gelmeden 1 saat öncesine kadar aç olmanız gerekmektedir.
  • Çay ve meşrubat benzeri sıvılar içmeyiniz.