Ne yapmak istersiniz ?

Ortodonti (Diş ve Çene Bozukluğu)

Sağlıklı Gülüşler

Ortodonti

Ortodontik tedavi zamanlaması her bireyde farklıdır ancak her çocuk, ortodontik bozukluğu olsun olmasın, mutlaka 7-8 yaş döneminde bir panoramik röntgen de alınarak kontrol edilmelidir!
Her hastanın, her yaşta ama birbirinden farklı şekilde tedavisi mümkündür. Erişkinlerde yapılan ortodontik tedavilerde planlama ve uygulanan mekaniklerin türleri değişebilir ama her yaşta ortodontik tedavi yapılabilir.Erişkinlerde çenelerin konumlarına ait ortopedik bozukluklar bazı durumlarda ortodontik tedaviye ilaveten cerrahi uygulamalarla da düzeltilebilir.

Ortodontik Tedavi Süresi

Ortodonti tedavisinin süresi yapılacak uygulamaya, hastanın durumuna, yaşına, problemin boyutuna göre değişiklik gösterebil­mektedir. 1-2 aydan-2,5 yıla kadar devam eden bir süreç olup; çoğu hastada tedavinin ortalama 1-2 yıl sürdüğü gözlemlenmiştir.
Hareketli aygıtlarla bir ya da birkaç dişin hareketini hedef alan tedaviler 6-9 ay kadar sürmektedir. İskeletsel olmayan sadece dişleri ilgilendiren anomalilerin sabit aygıtlar ile tedavisi ise 1-1,5 yıl kadar sürer.

Bu tip sabit aygıtlar (braketler) ile yapılan tedaviler, kullanılan materyalin özelliğine göre (metal, seramik, kapaklı braketler, lingual tedavi vs.) kendi içlerinde de farklı süreler alabilirler.
İskeletsel anomalilerin tedavisi ise daha uzun süre alabilmektedir. Tedavi süresini bireylerin hekimle olan işbirliği ve tedaviye verecekleri bireysel biyolojik cevap da etkilemektedir.
Pekiştirme Tedavisi Nedir ve Ne Kadar Sürer?
Aktif ortodontik tedaviden sonra, dişlerin ve çenelerin istenilen düzgün ve doğru konumlarına getirilmelerinden sonra, dişlerin ve çenelerin yeni konumlarının tedavi öncesi konumlarına dönmesini engellemek amacıyla yapılan pasif tedavidir. Dişlerin düzeltilen konumlarında tutulabilmesi amacıyla hareketli ve sabit pekiştirme aygıtları kullanılır.
Pekiştirme tedavisi süresi ve bu dönemde kullanılacak olan aygıtın türü başlangıçtaki ortodontik anomali türüne şiddetine ve aktif ortodontik tedavi süresine bağlıdır.

Ortodontik tedavi görmek isteyen bireylerin büyük çoğunluğu görünüşlerini ve gülüşlerini iyileştirmek amacıyla ortodonti uzmanına baş vururlar. Halbuki ortodontik problemler diş sağlığımızı da etkilemektedir.

Ortodontik tedavi

-  kişinin daha etkin ısırmasına, çiğnemesine ve konuşmasına olanak sağlar,
- çürüğe ve dişeti hastalıklarına yatkınlık gösteren çapraşık dişlerde, kişinin sağlıklı diş ve dişetlerine sahip olmasını sağlar,
- açık kapanış, derin kapanış veya çapraz kapanış gibi diş kapanış ilişkilerinin neden olduğu çene eklemi bozukluklarının tedavi­sinin önemli bir parçasını oluşturur.
Ortodonti Muayenesi ne Zaman Yapılmalıdır?

Çocuklar ve gençlerde amaç büyümeye yön vererek hem çeneleri hem dişleri düzeltmektir. Bunun için ilk ortodontist ziyareti süt dişlerin düşmeye daimi dişlerin sürmeye başladığı 6-7 yaşlar civarında yapılırsa bazı ortodontik problemler yetişkin döneme ertelenmeden süt dişlenme döneminin sonlarından itibaren çok basit girişimlerle giderilebilir. Bu tedaviler hareketli aygıtlarla bir ya da birkaç dişin hareketini hedef alarak 6-9 ay kadar sürmektedir.
Özellikle sorun çene kemiklerinden kaynaklanıyorsa erken dönem müdahaleler (ergenlik dönemine girmeden) daha kolay tedavilere imkan sağlar. İskeletsel anomalilerin tedavisi, kemiklerin büyüme ve gelişiminden yararlanılması nedeniyle, daha uzun süre alabilmektedir.
Kötü alışkanlıklar; parmak emme, anormal yutkunma gibi faktörlere bağlı gelişebilecek problemleri önlemek veya daimi dişlere yer kazanmak amacıyla çok çeşitli hareketli ve sabit aygıtlar karışık dişlenme döneminde (7-11 yaş) hazırlanabilmektedir.

8 Shades Whiter Smile

Minimal Irritation

Only One visit