Endodonti

Endodonti (Kanal Tedavisi) Nedir?

Diş hekimliğinin ana bilim dallarından biri olan endodontinin çalışma alanı; diş kökleri, diş ve dokulardaki sağlık problemlerini doğru şekilde saptayıp bu problemlerle ilgili tedavilerin yapılmasıdır.Dişlerdeki yüksek oranda sıcak – soğuk hassasiyeti, bir travma sonucu deforme olan dişler ve diş ağrılarının, apselerinin tedavilerinin tamamı endodontik tedavi (Kanal tedavisi) kapsamında değerlendirilir.Diş çekilmesi veya cerrahi müdahalenin sıkça yapıldığı endodonti tedavisinde (Kanal tedavisinde) amaç; fonksiyonlarını ve estetik görünümünü kaybetmiş bir dişin yenilenerek eski haline gelmesini hatta eskisinden çok daha iyi olmasını sağlayabilmektir.Derin diş çürükleri sonucu pulpa dediğimiz dişin damar ve sinirlerinin olduğu kısım kendi kendine iyileşemez ve ortaya çıkan enfeksiyon durumu dişin köklerine kadar yayılabilir. Bu tarz sıkça karşılaşılan diş problemlerine eğer müdahale edilmezse ileriki dönemlerlerde çene kemiğine dahi zarar verebilecek diş kökü ucu iltihapları ile karşılaşılabilir.Hastaların genellikle şiddetli ağrı ile diş hekimine başvurdukları kanal tedavisinin aşamaları şu şekildedir;Öncelikle konforlu bir müdahale ve yaşanan hassasiyet nedeniyle diş ve çevre dokular lokal anestezi ile uyuşturulur. Diş çürüklerinin ve ağız içerisindeki enfeksiyon kapmış diş dokularının temizliği yapılır ve ardından diş kök kanallarına müdahale başlar. Radyografi cihazları ve apeks bulucu dediğimiz cihazlarla kök kanal uzunluğu saptanır. Çeşitli materyaller kullanılarak şekillendirilen kök kanalları, tedavinin doğru şekilde yapılabilmesi için hassasiyetle şekillendirilmelidir. Kanala giriş yapıldıktan sonra karşılaşılan tüm etmenler için kanal içi dezenfektan kullanılır. Tüm bu temizleme ve bakım işlemi sonrası doldurulan kanallar akabinde diş restorasyonu yapılarak tedavi tamamlanır.Kullanılan anesteziler nedeni ile kanal tedavisi (endodontik tedavi) ağrılı bir uygulama değildir.Ancak ilk etapta, tedavi öncesi, hastalar yüksek ağrı şikayeti ile diş hekimine başvururlar.

Dişlerin köklerinin iç kısmının temizlenerek bakterilerde izole edilmesi ve sızdırmaz bir şekilde özel maddelerle doldurulması. 

Bazı dişlerde tek seansta ortalama 1 saatte bitirilebileceği gibi bazılarında ise bir çok seans uygulamak gerekebilir. Bunlar dişin anatomik durumu( yamuk kök ve ya çoklu köklerde daha uzun süreçlidir) ve kökteki enfeksiyona bağlı olarak değişen durumlardır.

Genellikle ağrı olur fakat bu zamanla giderek azalan bir durumdur.

Bir çok sebebi olabilir ama özetle derin çürüklü dişlerde , travma ile kırılmış ve pulpası(damarları) açığa çıkmış dişlerde, protez yaparken tedavi sürecinde kanal tedavisi gerekebilir. 

Tek seans veya dört seansa kadar uzayabilir.

Aynı dişe tekrar kanal tedavisi yaptırılır.

Tedavi sonrasında en az altı ay boyunca ağrı sürekli devam ediyorsa başarısız sayılır veya bir yıla kadar gece ağrıları zonklama tarzında hisler  tekrar atak yaparsa başarısız sayılır. 

Bazı durumlarda olabilir ama genellikle anestezi yapıldığı için ağrı hissedilmez.

Az ihtimalle düşebilir. Çünkü bazı dişlerde hem periodontal hem endodontik olarak sorunlu olabilir. Dolayısıyla çift fazlı tedavi uygulanır. Kanal tedavisi dişi kemikte tutmaya ve enfeksiyonu gidermeye yöneliktir ve dişin kemikte tutunmasına yardımcı olur fakat diş kurtarılamazsa düşme ihtimali vardır. 

Consult a Dentist

Make an Appointment